9 maja, Jubileusz 70-lecia Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły” – koncert galowy

Wśród wielu przedsięwzięć zaplanowanych na Rok Jubileuszowy znalazły się dwa koncerty galowe. Pierwszy odbył się 9 maja w Gospodarstwie Państwa Święcickich w Baborówku.
Wzięli w nim udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, choreografowie – najwięksi eksperci folkloru oraz zaproszone delegacje z zaprzyjaźnionych zespołów folklorystycznych z całej Wielkopolski. Przede wszystkim jednak obecni i byli członkowie zespołu oraz ich rodziny. Wszyscy więc, którzy mieli wpływ na jego kształt i jakość przez minione 70 lat i którzy z pasją i umiłowaniem dla folkloru dbali by folklor szamotulski mógł w autentycznej formie przetrwać do dziś.

Najważniejszym elementem pierwszego koncertu było odtworzenie – po wielu latach – obrzędu „Wesela szamotulskiego”. Po raz pierwszy zostało ono zaprezentowane na scenie w roku 1932. Pani Janina Foltyn odtworzyła widowisko w roku 1950. Było prezentowane na scenie kilkakrotnie. Teraz, w związku z jubileuszem, kierownik zespołu Maciej Sierpiński wzorując się na pierwowzorze scenariusza Władysława Frąckowiaka, odtworzył „Wesele Szamotulskie” po raz kolejny. Prace nad tym przedstawieniem trwały ponad rok.
Wiejska sceneria towarzysząca koncertowi stworzyła szczególny klimat wydarzenia i pozwoliła odtworzyć ducha dawnych czasów. Nie zabrakło tradycyjnych elementów obrzędowości oraz elementów z życia dawnej wsi i uprawianych niegdyś zawodów. Tancerze dojrzali zaprezentowali scenkę „Przed Macieja domem” śpiewając szamotulskie przyśpiewki. Dziewczęta darły pierze, panowie młócili zboże, małe dziewczynki wypasały gąski przy akompaniamencie fletów.

W koncercie wystąpiły trzy pokolenia od dzieci po dojrzałych tancerzy, prezentując na scenie zabawy, tańce i przyśpiewki różnych regionów Polski oraz tańce narodowe. Także poloneza, który zwyciężył na Festiwalu Poloneza w Słonimiu na Białorusi przed rokiem.
Koncertowi towarzyszyła wystawa fotografii i pamiątek zespołu oraz prezentacja filmu przedstawiającego jego historię.

Jubileusz 70-lecia Zespo³u Folklorystycznego Szamotu³y - Baborówko 2015, fot. Tomasz Koryl

Jubileusz 70-lecia Zespo³u Folklorystycznego Szamotu³y – Baborówko 2015, fot. Tomasz Koryl

rfwbs-sliderfwbs-slide