sierpień, Festiwal w Indiach

Na zaproszenie Shrustii Multicultural Centre w New Delhi w Indiach, Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” uczestniczył w ostatnich tygodniach sierpnia w kolejnym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru. Towarzyszyły mu zespoły z Meksyku, Izraela, Litwy, Sri Lanki, Nepalu, Indonezji, Singapuru i Polski. Codziennie odbywały się próby oraz koncerty uczestników festiwalu. „Szamotuły” z ciepłym przyjęciem zaprezentowały w Indiach tańce szamotulskie, kurpiowskie i rzeszowskie.
Organizatorzy zadbali nie tylko o wysoki poziom artystyczny ale także o atrakcje turystyczne. Zespoły zwiedziły najważniejsze miejsca i zabytki m. in. Qutab Minar (74-metrowy minaret z XIII w.) w Delhi, Taj Mahal – mauzoleum cesarza Szahdżahana oraz zespół budowli fortecznych i pałacowych „Czerwony Fort” w Agrze. Nie zabrakło także czasu na zakupy na miejskim bazarku pełnym indyjskich specjałów, materiałów i przypraw.
Zespół wrócił więc z Indii z kolejnymi doświadczeniami i bogatszy o nowe kulturowe wrażenia, zapachy i smaki. Rytuał obsypywania płatkami róż, symbolicznego nakładania kumkum (kropek na czole) i łańcuchy z kwiatów – jedne z elementów tradycyjnych indyjskich zaślubin na zakończenie festiwalu – na długo pozostaną w pamięci uczestników. To tamtejsze zwyczaje odpędzające złe duchy. Oby i Szamotułom przyniosły szczęście.
1

rfwbs-sliderfwbs-slide