Gen. bryg. Marian Orlik – odsłonięcie pomnika

W samo południe 9 maja w Szamotułach na skrzyżowaniu ulicy Zamkowej i Powstańców Wielkopolskich nastąpiło odsłonięcie pomnika z tablicą pamiątkową poświęconą generałowi Marianowi Orlikowi w 100-lecie ur. Dalsze uroczystości odbyły się w Muzeum-Zamek Górków. W obu punktach programu wzięli udział przedstawiciele zespołu. Para odtańczyła „Przodka”. Gości witał i parze akompaniował Tomasz Kuźniak na klarnecie.

Marian był najstarszym synem Franciszka, założyciela kapeli Orlików. Muzykował od dziecka, wpisując się na stałe w dzieje szamotulskiego folkloru. Spisywał i opracowywał nuty oraz opisywał tańce regionu, pozostawiając tym samym spuściznę kolejnym pokoleniom.

Inicjatywa rodziny Mariana Orlika i pochodzącego z Szamotuł Jerzego Straszewskiego spotkały się z życzliwym przyjęciem władz samorządowych i w krótkim czasie podjęto decyzję o umieszczeniu na skwerze im. płk. Mariana Orlika kamienia z tablicą pamiątkową.

Więcej informacji tutaj: http://www.szamotuly.pl/pl/aktualnosci/gen-bryg-marian-orlik-odsloniecie-kamienia-z-tablica-pamiatkowa.html


DSC_2308
DSC_2316 DSC_2324 DSC_2332 DSC_2342 DSC_2350 DSC_2364 DSC_2365 DSC_2375

rfwbs-sliderfwbs-slide