Depozytariusze dziedzictwa kulturowego na Gali w Warszawie – relacja, 22.10.2018

44635834_1979713252076122_6093331954659229696_n   DSC_7929   DSC_7955  DSC_7978

Dziedzictwo kulturowe to materialny i duchowy dorobek poprzednich pokoleń. Tak, z szacunku do przodków i historii, Szamotulski Ośrodek Kultury w 2016 r. podjął się działań zmierzających do utrwalenia wiedzy o regionalnej kulturze zawartej w najważniejszym z ludowych obrzędów, w „Weselu szamotulskim”. Poparło je wówczas prawie 400 osób. Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest jedną z form jego ochrony. Jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu całego kraju. Wśród nich, przed rokiem znalazły się „Tradycje weselne z Szamotuł i okolic”.

Wiceminister kultury Magdalena Gawin podczas uroczystej Gali Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich jaka odbyła się 22 października powiedziała – nie można mówić o kulturze bez uwzględnienia jej niematerialnego i duchowego wymiaru – tradycji, obrzędów, pieśni, tańców, czy rzemiosła. Wartość tych zjawisk jest nie do przecenienia, ponieważ buduje poczucie tożsamości.
Podczas uroczystości wręczone zostały decyzje o wpisaniu 15 zjawisk dziedzictwa. Szamotuły reprezentował przedstawiciel depozytariuszy Piotr Michalak wraz z delegacją Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”.
Na gali Oskarów byłby czas na podziękowania dla rodziców, a na tej gali pragniemy podziękować szamotulanom za to, że ich ogromne poparcie społeczne dla idei wpisania „Wesela szamotulskiego” na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego dało nam mandat i siły do działań na rzecz tego wpisu. Dziękujemy pani wiceminister, kapitule oceniającej za to, że docenili potencjał naszego Wesela, że dokonali wpisu i dzisiaj możemy znaleźć się w tak zacnym towarzystwie – zaznaczył odbierając decyzję o wpisie Piotr Michalak.

Podczas gali zaprezentowali się przedstawiciele wpisanych na listę zjawisk niematerialnego dziedzictwa. Szczególnego charakteru uroczystości nadali dudziarze z Wielkopolski oraz z Żywca, multiinstumentalista Józef Broda i gajdosze ze Śląska a także Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i okolic.

 

Przypominamy, że dzięki wnioskowi, jaki złożyliśmy w Ministerstwie, na realizację zadania otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 25 tysięcy złotych. Projekt zakładał realizację kilku przedsięwzięć które mają sprawić, by Tradycje weselne z Szamotuł i okolic oddziaływały twórczo i integrująco na kolejne pokolenia mieszkańców regionu. W ramach projektu przeprowadziliśmy wśród uczniów szkół podstawowych i ostatnich roczników gimnazjów z terenów wiejskich i miejskich gminy pokazy edukacyjne. Podczas dni miasta w ramach happeningu „Tańczymy na plyndzu” uczyliśmy prostych kroków szamotulskich tańców. Przeprowadziliśmy też cykl otwartych warsztatów z tańca, śpiewu, muzyki ludowej i wykonywania czepków szamotulskich, odkrywających piękno i potencjał obrzędu. Pokaz sceniczny „Wesela” Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” przedstawił podczas dożynek gminno-powiatowych. W ramach projektu, wydaliśmy 500 egz. publikacji dla najmłodszych „Ubieranki szamotulskie krok po kroku”, która w ciekawy sposób pokazuje i uczy przez zabawę jak wygląda tradycyjny strój szamotulski. Niebawem nastąpi kolportaż wydawnictwa do szkół, bibliotek i instytucji kultury w regionie szamotulskim. Ostatnim elementem projektu jest strona internetowa www.weseleszamotulskie.pl zapewniająca nieograniczony dostęp do wiedzy o obrzędzie. Zadanie zostało zrealizowane z programu kultura ludowa i tradycyjna.

 

Przedstawiciele depozytariuszy Piotr Michalak i Maciej Sierpiński raz jeszcze dziękują za pomoc osobom, które wsparły inicjatywę oraz tworzenie wniosku: burmistrzowi Włodzimierzowi Kaczmarkowi, staroście Józefowi Kwaśniewiczowi, prof. dr hab. Zbigniewowi Jasiewiczowi, ekspertowi naukowemu i metodologicznemu z Instytutu im. Oskara Kolberga, Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Szkoły Wyższej Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, dr Annie Weronice Brzezińskiej, ekspertowi naukowemu i metodologicznemu z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, muzykologowi Maciejowi Prochaska z Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu, Iwonie Majewskiej i Pawłowi Barwinowi, wieloletnim tancerzom Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły” oraz Sylwii Firlet z Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

DSC_7823 DSC_7808 DSC_7812DSC_7822  DSC_7838  DSC_7818DSC_7887  DSC_7844 DSC_7890 DSC_7892 DSC_7897 DSC_7895 DSC_7900 DSC_7902 DSC_7904 DSC_7921 DSC_7908 DSC_7922DSC_7925 DSC_7927 DSC_7989DSC_7987 DSC_7992 DSC_7996 

  

rfwbs-sliderfwbs-slide